czwartek , listopad 21 2024
Wiadomości z ostatniej chwili
Strona główna / Programy / ESET Smart Security 4 okiem zwykłego użytkownika

ESET Smart Security 4 okiem zwykłego użytkownika

Jakiś czas temu otrzymałem od firmy AT Computers miłą niespodziankę w formie pakietu bezpieczeństwa ESET Smart Security 4 (mini box) wraz z roczną licencją. Jako, że wcześniejsza licencja zaczynała już się “wypalać”, prezent w formie nowego klucza był strzałem w dziesiątkę. Postanowiłem więc, specjalnie dla osób, które nie miały okazji jeszcze testować produktów firmy ESET, wykonać czystą instalację i podzielić się kilkoma spostrzeżeniami po ponad rocznym użytkowaniu tegoż pakietu bezpieczeństwa.
 
Chociaż nowy pakiet ESET Smart Security 4 znany jest już od kilku miesięcy i powstało już wiele artykułów, testów, newsów, informacji oraz wiele pochlebnych opinii na jego temat to jednak warto w skrócie przypomnieć, cóż takiego ma nam do zaoferowania czwarta odsłona pakietu ESET.
 
ESET Smart Security 4 to pełny pakiet bezpieczeństwa w którego skład wchodzi między innymi NOD32 Antywirus / Antyspyware, który działa w oparciu o technologie ThreatSense (zaawansowana analiza heurystyczna nieznanych zagrożeń + wykrywanie wirusów), wykrywając tym samym wszystkie znane zagrożenia takie jak wirusy, trojany, rootkity, spyware, keloggery, phishing na które może być narażony każdy użytkownik surfujący po necie. Oprócz antywirusa w pakiecie ESET Smart Security znajdziemy jeszcze moduł Antyspamowy, wykrywający i usuwający niechcianą pocztę, który świetnie integruje się np. z Outlookiem oraz Thunderbirdem. Do kompletu dostajemy jeszcze Firewalla, który zastąpi Windowsową, “ułomną” Ścianę Ognia, filtrując i monitorując nasze połączenie z internetem.
 
Trzy najważniejsze elementy, chyba każdego pakietu zabezpieczającego można odfajkować (antywirus, antyspam, firewall)… pozostały nam jeszcze dodatkowe moduły, które rzadko dołączane są do konkurencyjnych pakietów zabezpieczających, czy antywirusowych.
 

 
ESET SysRescue, daje nam możliwość stworzenia dysku ratunkowego (1.3 GB format .iso), który przeskanuje nasze dyski jeszcze przed uruchomieniem samego systemu. Trzeba pamiętać iż do utworzenia dysku ratunkowego potrzebny jest Microsoft Windows Automated Installation Kit (WAIK) – jest to nic innego jak zestaw do zautomatyzowanej instalacji systemu Windows, jeżeli go jeszcze nie mamy wystarczy ściągnąć ze strony Microsoftu odpowiedni pliczek, dodatkowo będzie potrzebny również Windows IMAPI 2.0 (Image Mastering API), o ile oczywiście jeszcze go nie posiadamy. Usługa Image Mastering API v2.0 (IMAPIv2.0) umożliwia aplikacjom korzystającym z usługi IMAPIv2 przygotowanie i nagrywanie obrazów na optycznych nośnikach magazynowania CD i DVD,
 
ESET SysInspector, służy do diagnozy naszego systemu operacyjnego. Po jego uruchomieniu przeprowadzona zostaje pełna analiza systemu, po zakończeniu skanowania aplikacja “wypluwa” na nasz ekran raport w którym wyszczególnione są takie informacje jak: uruchomione procesy (wraz z ich dokładnymi danymi), sterowniki, połączenia sieciowe, usługi, rejestr itp. ogrom danych dla zwykłego użytkownika może być nieco przytłaczający. W skrócie, ESET SysInspector daje nam szczegółowe informacje o wszystkim co jest uruchomione bądź zainstalowane w systemie.
 
Trzecia i ostania z nowości “modułowych” na jaką możemy natknąć w pakiecie ESET Smart Security 4 przy eksploracji zaawansowanych opcji to oczywiście “Kontrola dostępu do pamięci przenośnych / nośników wymiennych“, może i mniej “spektakularna” nowinka, jednak równie przydatna. Za jej pomocą możemy blokować pamięci USB (pendrive), dyskietki i napędy CD/DVD, bezpośrednio poprzez odznaczenie litery danego napędu, hosta USB, bądź portu urządzenia znajdującego się w naszym systemie.
 
Opis pakietu mamy już z grubsza omówiony, pora więc na szybką “typową” instalacje, podczas której warto zwrócić uwagę na dwa elementy takie jak Technologia ThreatSense.NET (która wchodzi w skład ThreatSense™) – odpowiedzialna jest za wysyłanie do analizy plików, które mogą być potencjalnie niebezpieczne lub zawierać wirusy. Chociaż opcję można po instalacji dostosować do swoich potrzeb, a przed każdą próbą wysłania pliku do analizy dostajemy odpowiedni monit, to osobiście pozwoliłem sobie wyłączyć ThreatSense.NET już na samym starcie instalacji, nie mając zamiaru wysyłać jakiegokolwiek, pliku do “analizy”. Kolejną opcją z której zrezygnowałem już na etapie samej instalacji jest “Wykrywanie niepożądanych aplikacji”, z prostej przyczyny… funkcja powodowała, iż programy do zdalnego łączenia z innymi komputerami (i vice versa) oraz różnego rodzaju skanery sieciowe były całkowicie blokowane lub ESET wykrywał je jako wirusy bądź trojany.
 

 
Nawiązując jeszcze do funkcji “Wykrywanie niepożądanych aplikacji” chciałbym zwrócić uwagę na dwa parametry technologii ThreatSense™, które po instalacji siedzą sobie w zaawansowanych ustawieniach ESET-a, a dokładniej w ustawieniach ochrony systemu plików w czasie rzeczywistym oraz ustawień skanowania, mowa oczywiście o “Potencjalnie niebezpieczne aplikacje” oraz “Potencjalnie niepożądane aplikacje“. Jeżeli w swoim systemie posiadamy wcześniej omawiane aplikacje sieciowe, należy oba parametry pozostawić odznaczone.
 
Kolejną rzeczą z jaką warto się zapoznać są “strefy i reguły” oraz “wyłączenia”. Zapewne część z was może zadać sobie teraz pytanie, więc dlaczego nie dodać niesłusznie wykrywanych, niebezpiecznych bądź niepożądanych aplikacji do “wyłączenia”, rezygnując tym samym z odznaczania dwóch wcześniejszych opcji… niestety z własnego doświadczenia wiem, iż samo dodanie aplikacji do “wyłączenia” w niektórych przypadkach nie było wystarczające dla pakietu ESET i monity o fałszywych trojanach nadal występowały.
 
Strefy i reguły” – czyli inaczej kontrola firewalla, ruchu przychodzącego oraz wychodzącego obsługiwanego przez różne protokoły i porty. O samych możliwościach konfiguracyjnych, dodając do tego różne porty i protokoły można by pisać praktycznie w nieskończoność. Pozwolę sobie jedynie na małe spostrzeżenie, które skierowane jest do mniej zaawansowanych użytkowników na temat najczęściej występujących problemów związanych z blokowaniem gier i programów, a co za tym idzie ich połączeniem ze zdalnymi serwerami poprzez odpowiednie porty i protokoły. Najczęściej problemy sprawiają tylko dwa protokoły: TCP oraz UDP, więc podczas dodawania nowej reguły dla danego programu wystarczy wejść w ustawienia stref i reguł, kliknąć “Nowa“, wpisać nazwę nowej reguły, jako kierunek wybrać “Obydwa“, czynność: “Zezwól‘, Protokół TCP lub UDP (albo obydwa), w zakładce lokalne wybierany daną aplikację poprzez “Przeglądaj…“, po kliknięciu na “OK” reguła zostanie utworzona. Problemy z połączeniem dla danego programu powinny zniknąć.
 
ESET Smart Security 4 został o tyle ciekawe zaprojektowany, że do dyspozycji mamy również kilka trybów filtrowania zapory, które mają wpływ na reguły definiowane przez użytkownika oraz na automatyczne ich przydzielanie. Opisy pięciu trybów filtrowania (Tryb automatyczny, Tryb automatyczny z wyjątkami, Tryb interaktywny, Tryb oparty na regułach, Tryb uczenia się) dostępne są w dokumentacji. Osobiście stosuję tryb automatyczny z wyjątkami (reguły zdefiniowane przez użytkownika) — umożliwia dodawanie reguł niestandardowych.
 
Domyślne ustawienia ESET Smart Security 4 pozwalają nam właściwie na bezproblemowe korzystanie z systemu, więc ingerencja w inne opcje w praktyce nie jest wymagana.
 
Co do wykrywalności wirusów i testów z tym związanych, to wydaje mi się, iż przeprowadzanie pomiarów skuteczności w wykrywaniu szkodników w warunkach domowych nie jest miarodajne i nie ma raczej najmniejszego sensu. Podobne testy zawsze budzą szereg kontrowersji. Mogę jedynie stwierdzić, iż po ponad roku korzystania z pakietu firmy ESET nie miałem żadnego problemu z jakimkolwiek wirusem bądź innym szkodnikiem. Czy to dzięki EST Smart Security? Czy może dzięki zwykłej rozwadze i podstawach “bezpiecznego” surfowania, kto wie…
 
Uważam, że czwarta odsłona pakietu ESET Smart Security jest najmniej obciążającym system pakietem bezpieczeństwa, biorąc pod uwagę inne konkurencyjne, komercyjne odpowiedniki.
 
Cena jednostanowiskowej, rocznej licencji Dom i mała firma – ESET Smart Security to koszt około 175zł.
 
Za pakiet ESET Smart Security 4 dziękuję firmie AT Computers (ATComp.pl).
 

Sprawdź również

Cyberprzestępcy kradną wirtualne złoto i prawdziwe pieniądze

Wirtualni przestępcy stanowią realne zagrożenie dla graczy. Panda Security przygotowała ranking złośliwego oprogramowania służącego do …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.