W maju 2009 roku holenderska organizacja antypiracka BREIN, rozpoczęła postępowanie cywilne przeciwko jednemu z największych serwisów torrentów, jakim jest Mininova.com. Prawnicy organizacji BREIN domagali się od właścicieli witryny Mininova, pełnego filtrowania chronionych prawem treści. Sprawa zakończyła się zwycięstwem holenderskiej organizacji antypirackiej. Sędzia orzekł, iż Mininova nie jest bezpośrednio odpowiedzialna za naruszenie praw autorskich, jednak nakazał aby wszystkie “nielegalne torrenty” z linkami do materiałów chronionych prawem autorskim zostały usunięte w terminie do trzech miesięcy.
Jeżeli właściciele trackera nie dostosują się do decyzji sądu zostanie im wymierzona kara w wysokości 5 milionów euro.
Z dniem dzisiejszym, jak informuje serwis Torrenfreak, wszystkie torrenty z linkami, które łamały prawa autorskie zostały usunięte. Mininova została wyczyszczona. Pozostały jednie torrenty, które prowadzą do w pełni legalnych treści, dostarczonych poprzez oficjalny kanał dystrybucji. Oprócz specjalnych filtrów, usunięciu “nielegalnych torrentów” wprowadzono również możliwość dodawania swoich torrentów tylko dla specjalnie wyselekcjonowanych użytkowników – według twórców serwisu to jedyne najbardziej skutecznie na chwilę obecną rozwiązanie.
Mininova ma jeszcze prawo do odwołania się od decyzji sądu, jednak szanse oraz koszty jakie będą musiały zostać poniesione nie są tego warte. Po upadku wielu serwisów torrentowych takich jak The Pirate Bay, Suprnova.org oraz Mininova… niechlubny koniec serwisów torrentowych (a może i samego protokołu) jest już bliski.
Powiedzmy sobie szczerze, iż ogromna większość serwisów torrentowych bazuje na treściach powszechnie uważanych za nielegalne i to właśnie dzięki nim ich popularność nigdy nie malała.
Źródło: TorrentFreak.com, Thenextweb.com
TagiBREIN legalne mininova nielegalne torrent tracker
Sprawdź również
Relacja z targów IT Future Expo
W dniach 10-11 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyły się pierwsze w Polsce targi …