Serwis Crunchgear.com poinformował swoich użytkowników, iż “tajemnicza” aplikacja Interpolu, która została stworzona przez Microsoft na potrzeby organów ścigania, wyciekła kilka dni temu do sieci. COFEE (Computer Online Forensic Evidence Extractor ) to aplikacja, której zadaniem jest jak najszybsze wydobycie kryminalistycznych danych z komputerów do których istnieje podejrzenie, że zawierają dowody działalności przestępczej.
Program dostarczany jest na zmodyfikowanych dyskach USB lub pendrive’ach, dzięki czemu każdy “stróż prawa” (po 10 minutowym przeszkoleniu) może w kilka minut wydobyć z komputera istotne dla śledztwa dane, bez konieczności konfiskaty całego sprzętu. Cały proces wydobycia, który kiedyś w specjalistycznych laboratoriach kryminalistycznych trwał kilka godzin, teraz dzięki “Kawie” od Microsoftu może być przeprowadzony w zaledwie 20 minut.
Według danych z wikipedii, COFEE zawiera ponad 150 różnych narzędzi do odszyfrowywania haseł, analizy danych zgromadzonych na dyskach oraz gromadzenia informacji związanych z historią surfowania po internecie. Aplikacja COFEE została opracowana w 2006 roku przez Antoniego Funga, byłego policjana z Hongkongu, który teraz pracuje jako starszy oficer śledczy w Microsoft Internet Safety Enforcement Team. Obecnie “Kawa” używana jest przez ponad 2000 funkcjonariuszy, w co najmniej 15 krajach. W 2009 roku Microsoft oraz Interpol podpisały porozumienie na mocy którego, organizacja do walki z przestępczością międzynarodową stała się głównym, międzynarodowym dystrybutorem aplikacji COFEE.
Niestety dokładne informacje na temat wycieku nie są znane, nie zostały również opublikowane żadne screeny… wiadomo jedynie, iż aplikacja nie waży więcej jak 15MB i tak naprawdę dla przeciętnego użytkownika jest całkowicie bezwartościowa. Właściwie z dostępnych obecnie w internecie programów, możemy sami w kilkanaście minut stworzyć coś na wzór MS COFEE.
Co tak naprawdę sprawia, że “kawa” jest tak tajemnicza i wyjątkowa? Wydaje mi się, że można wyróżnić dwa najważniejsze powody. Po pierwsze, wyciek aplikacji MS COFEE nastąpił dopiero po 3 latach od momentu jej stworzenia. Po drugie, zwykła ludzka ekscytacja czymś tajnym, zakazanym, kawałkiem czegoś, co wcześniej było zarezerwowane tylko dla “elity” (w tym przypadku, organów ścigania).
Źródło: Crunchgear.com, Wikipedia, Zdjęcie:wallpaperstock.net
Tagidane interpol kawa microsoft MS COFFE narzędzie program usb wyciek
Sprawdź również
Experior Venture Fund inwestuje w Houzee.pl – byli twórcy Grupera nawiązują współpracę z funduszem KFK
Pierwszy polski internetowy klub zakupowy Home & Living pozyskał wsparcie kapitałowe funduszu z grupy KFK. …