czwartek , listopad 21 2024
Wiadomości z ostatniej chwili
Strona główna / Programy / Opera 10 alpha i perfekcyjny test Acid3

Opera 10 alpha i perfekcyjny test Acid3

opera10
Darmowa wieloplatformowa przeglądarka internetowa firmy Opera Software ASA której pierwsze wydanie ujrzało światło dziennie 18 kwietnia 1996, doczekała się kolejnej wersji. Mowa oczywiście o nowej wersji przeglądarki Opera 10 jeszcze w niestabilnej wersji alpha. Obecnie według Market Share przeglądarka internetowa Opera zajmuje dopiero 5 miejsce w procentowym ( 0.71%) udziale na rynku przeglądarek. Po udoskonaleniu i zaktualizowaniu enginu Presto do wersji 2.2, okazuje się według testów że rendering stron odbywa się o 30% szybciej niż w przypadku starszej wersji Presto 2.1. Co najważniejsze jako jedyna obecnie przeglądarka , Opera 10 przechodzi nowy test Acid3 uzyskując wynik 100 punktów na 100 możliwych! Dla przypomnienia powiem tylko że Acid3 jest kolejnym testerem z serii Acid opracowany przez organizację Web Standards Project (WaSP), który ma pomóc przeglądarkom internetowym w spełnieniu standardów internetowych wyznaczanych przez organizację W3C.
 
Test był rozwijany od kwietnia 2007, a oficjalnie zakończonył 3 marca 2008. Głównym twórcą Acid3 był Ian Hickson, który przygotowywał również poprzednią wersję – Acid2. Jak widać twórcy Opery wzięli się ostro za dopracowanie swojego enginu do perfekcji, dla deweloperów Opery ich engine był zawsze priorytetem i mamy tego wyniki. Dla porównania Firefox 3.0.4 otrzymuje 71/100, Firefox 3.1 beta 1 już 89 na 100 możliwych, znowu Google Chrome 0.4 79/100, stawkę zamyka Internet Explorer 7 z ilością punktów wynoszącą tylko 14! Miejmy nadzieje że po dopracowaniu do perfekcji swojego enginu, programiści zajmą się teraz rozbudową dodatkowych opcji oraz wtyczek na wzór Fiefoxa których w Operze naprawdę brakuje.
 
Opera 10  
W nowej Operze 10 Alpha zobaczymy opcje umożliwiającą sprawdzanie poprawności wpisanych słów w locie – coś na wzór znanej wtyczki z Firefoxa, dodano również formatowanie Html w Opera Mail. W finałowej wersji zapewne ujrzymy jeszcze szereg nowych opcji, to dopiero pierwsza Alpha więc programiści Opery mają jeszcze czas na dopracowanie szczegółów oraz nowych opcji w finalnej wersji Opery 10.
 
Może czas już zmienić przeglądarkę z obecnego Firefoxa na Opere…
 
Źródło: Cnet.com
 

Sprawdź również

Cyberprzestępcy kradną wirtualne złoto i prawdziwe pieniądze

Wirtualni przestępcy stanowią realne zagrożenie dla graczy. Panda Security przygotowała ranking złośliwego oprogramowania służącego do …

18 komentarzy

  1. Chyba ktoś nie bardzo jest w temacie… Opera nie ma w planach rozszerzeń przeglądarki na wzór firefoxowych – za to ma multiplatformowe widżety.

  2. Dokładnie Irvin. Może nie do końca zostałem zrozumiany, to było takie moje małe “a może”, a czy ma w planach czy nie… kto wie co przyniesie przyszłość. A trzeba przyznać że ich brakuje. Więc może Opera wymyśli coś podobnego do prostych zintegrowanych z przeglądarką wtyczek znanych z firefoxa. Jak dla mnie Widżety to zupełnie inna bajka.

  3. Dokładnie. Ostatnio testowałam sobie Operę i choć śliczna i szybka, w wielu przypadkach tragicznie odczuwałam brak Firefoxowych add-onów , które naprawdę ułatwiają życie. Widżety to zabawki.

  4. I nie jest prawdą,że to jedyna przeglądarka przechodząca Acid3, WebKit robi to od dawna.

  5. WebKit to nie przeglądarka tylko engine. Engine Webkit który przechodzi test Acid3 nie został zintegrowany jeszcze (do momentu pisania tego newsa)z żadną przeglądarką, więc przeglądarka Opera jako całość nadal pozostaje pierwszą która przechodzi test Acid3. Nie pisałem przecież że Presto jako engine jest pierwszym który przechodzi test Acid3, tylko jako cała przeglądarka, więc różnica jest ;).

  6. Co za różnica… ściągasz binarkę, klikasz dwa razy, wpisujesz adres i pojawia się Acid3 100/100 ;) Możesz to potraktować jako Safari alpha (jest w całości).

  7. Heh to weźmy sobie jeszcze Gecko, Presto… po co nam przeglądarki ;) wystarczą same silniki renderujące strony… Nie będę traktował tego jako Safari Alpha bo niestety nią nie jest ;). Proszę o link do PRZEGLĄDARKI ALPHA innej niż Opera która przechodzi test Acid3!
    Pozdrawiam.

  8. Ok, to daj link do binarki Gecko albo Presto… Istnieje coś takiego? Za to WebKit jest dostępny do pobrania i odpalenia – skompilowany i nie jest to po prostu Safari (ma sporo więcej opcji w samym GUI).

  9. Nie chodziło o to że można je ściągnąć i uruchomić tak jak Webkit, chodzi o sam fakt że są to silniki renderujące. Webkit już dawno przechodził test Acid3 ale jak widać integracja w całości z przeglądarką nie jest taka prosta, a najczęściej skutkuje to tym że jako sam engine jest doskonały (jeżeli chodzi o test acid3), po zaprzęgnięciu enginu do przeglądarki już tak różowo nie jest i test acid3 nie wychodzi za dobrze. Trzymajmy się tego czym jest przeglądarka a czym jest engine.

  10. LOL. Skoro da się ściągnąć i działa (używam cały czas i działa świetnie) to dlaczego jest problem z podpinaniem pod przeglądarkę? Otóż nie ma problemu, normalne za to jest to, że duże firmy nie mogą sobie pozwolić na wydanie oficjalnie wersji z SVN’a (gdzie – upraszczając – każdy może dopisać cokolwiek) a proces testowania i weryfikacji trochę trwa.

  11. Tak, rozumiem działa świetnie i nie mogą wydać nawet wersji Alpha np. Safari na tym enginie… ale przecież działa świetnie a podpięcie pod przeglądarkę nie stanowi żadnego problemu? Po co używać wersje Alpha, Beta , pełni stabilnych, wersje robocze są najlepsze ;). Nie będę polemizował kto ma racje… ale nie zmienia to faktu że nie została wydana oficjalnie wersja Alpha przeglądarki która przechodzi test Acid3, nie licząc Opery.

  12. Chyba nie do końca czytasz ze zrozumieniem ;) Może działać cudownie a mieć dziury czy “trojany”. Potworzę też jeszcze raz, ze WebKita nie trzeba pod NIC podpinać. Ściągasz program i go uruchamiasz, nie ma nawet instalatora, gotowa binrka (co 24h jest nowa na stronce do pobrania).

  13. Jaco masz na myśli nightly buildy? Chce Ci się je codziennie kompilować ;) ? Przecież to są testowe wersje deweloperskie. Zacytuje tylko krótkie zdanie deweloperów Mozilli na temat nightly buildów “…It might delete all your files and cause your computer to burst into flames. Don’t bother downloading nightly builds if you’re unwilling to put up with problems.” – napisane z małym przymrużeniem oka, wiadomo ;). Gdzie i kiedy powstała PRZEGLĄDARKA Webkit? http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_web_browsers. Ja widzę że widnieje jako Layout engines dalej. Czy ten program który uruchamiasz – jak to sam nazwałeś… widnieje gdzieś jako przeglądarka? ;) Jaco dalej się upieram że rozmawiamy tu o oficjalnych przeglądarkach i o ich oficjalnych wersjach.

  14. Zgadzam się, że nie jest oficjalna ale nadal nie czytasz ze zrozumieniem :P BINARKA. Dalej – sam napisałes – BUILD. Są skompilowane, gotowy program do uruchomienia. Oczywiście, jako GUI występuje safari ALE ma również dodatkowe ficzery (w GUI), czyli nie wymienia samego engine ;)

  15. A i jeszcze co do chcenia… Warto. Szybkość i te właśnie dodatkowe funkcjonalności, bez których nie potrafię funkcjonować ;) No i jestem developerem ;p

  16. Kwestia interpretacji słowa binarka ;). Ściągasz sobie źródło a później kompilujesz i masz binarkę. To co ściągasz np. WebKit r39293 nazywane jest Nightly Buiildami (neutral build).
    Pozdrawiam. :)

  17. Źródło to źródło, binarka to binarka :) Build to binarka. Co noc ktoś (lub skrypt) pobiera najnowszą wersję z SVN’a (39293 to numer rewizji) , kompiluje ją i wystawia do pobrania – temu nightly.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.